Znáte ženský ženšen? Je to andělika čínská

floating-leaf
floating-leaf

Andělika čínská vám pomůže splnit touhu po větších prsou

Při snaze o zvětšení prsou často saháme po přírodních prostředcích. Skutečně, u mnoha bylinek byl prokázán vliv na růst prsů. Patří k nim i andělika čínská.

Co je andělika čínská?

Andělika čínská (lat. angelica sinensis), známá také pod názvy ženský ženšen, andělika čínská nebo donq quaj, je trvalka, která dorůstá až do výšky 30 centimetrů až 2 metry. Plody přináší jen jednou, pak odumírá, nejvíce se však využívá její kořen.

Jak už název napovídá, tato rostlinka pochází z Číny. Dosud se také nejvíce vyskytuje právě v Číně, Japonsku a Koreji, ačkoli v současnosti se pěstuje už na celém světě.

V rámci tradiční asijské medicíny se angelika čínská již odedávna používá k léčbě ženských problémů. Přestože v poslední době se využívá především na podporu růstu prsou, díky obsahu užitečných látek, jako jsou například fytoestrogeny, kumariny, sacharidy a další má i jiné léčivé účinky. Pozitivně přitom ovlivňuje nejen na ženský organismus:

 • tlumí bolestivé křeče a jiné příznaky bolestivé menstruace,
 • upravuje nepravidelný menstruační cyklus,
 • zmírňuje nepříjemné příznaky premenstruačního syndromu,
 • odstraňuje negativní příznaky menopauzy,
 • upravuje vysoký krevní tlak, posiluje krevní oběh, užívá se při anémii a jiných problémech kardiovaskulárního systému,
 • pomáhá při bolestech kloubů, přispívá ke zpevňování svalstva,
 • využívá se při problémech s trávením a při nechutenství,
 • odstraňuje některé příznaky alergií,
 • má zklidňující účinky, pomáhá při únavě, nespavosti či úzkosti,
 • posiluje lymfatický systém.

Andělika čínská se nepoužívá jen na růst prsou, ale také k léčbě ženských a jiných problémů.

Angelika čínská na růst prsou

Jak můžete anděliku čínskou užívat?

Andělika čínská by měla užívat čím nejvíce v přirozené formě, a to vnitřně a přímo.

 • Sušený extrakt z kořene anděliky čínské. Takový extrakt si můžete koupit hotový ve specializovaných obchodech a připravit si z něj odvar nebo čaj. Na jejich přípravu použijte 1,5 – 2 gramy prášku a zalijte horkou vodou. Dodržujte maximální objem 1500 mg a pijte 1 – 2krát za den. Odvar ani čaj nenechávejte dlouho stát, vypijte ho bezprostředně po přípravě. Z extraktu si můžete připravit i lázeň – 100 g rostlinky povařte 15 minut v jednom litru vody a nalijte do vany s teplou vodou. Takový lázeň aplikujte 1 – 2krát týdně.
 • Tinktura nebo olej z anděliky čínské. Tinktura se dá připravit doma nebo si ji koupíte hotovou v lékárně. Při domácí přípravě zalijte 20 g rostliny 100 g 60-procentního alkoholu a nechte louhovat 7 – 10 dní. Pak sceďte a uložte tinkturu na tmavé místo. Užívejte 25 kapek třikrát denně. Celou tinkturu spotřebujte nejpozději do půl roku.
 • Tabletky s výtažky anděliky čínské. Jsou určeny pro snadné užití, stačí spolknout a zapít dostatečným množstvím tekutin. Kromě toho, že pilulky jsou z hlediska pohodlnosti určitě nejlepší na užívání, jsou v nich obsaženy standardizované extrakty se zaručenou kvalitou.

Přestože pozitivní účinky užívání anděliky čínské jsou nepopiratelné, během jejího užívání v jakékoliv formě je třeba dodržovat určité přestávky. Nejlepší schéma je 2 – 3 měsíce užívání a jeden měsíc přestávka. Stejně to nepřehánějte s dávkováním a užívejte maximálně 2000 mg denně u extraktu 1: 2. Pokud to totiž přeženete s dávkováním, mohou se u vás projevit problémy v podobě zhoršení menstruačního krvácení, trávicích problémů či kožní reakce včetně zvýšené citlivosti kůže na slunce.

Anděliku čínskou byste neměli rovněž užívat ani v případech, pokud:

 • jste těhotná nebo kojíte,
 • trpíte žaludečními vředy nebo zánětem ledvin,
 • máte problémy se srážlivostí krve.

Angelika čínská kořen

Pěstování anděliky čínské

Andělika čínská je nenáročná bylinka, která potřebuje dostatečnou vlhkost a nejlépe se pěstuje v polostínu. Ideální podmínky jsou tedy spíše v nížinách. Protože je to však trvalka, která odolává mrazům do teploty -5 ° C, v našich podmínkách se jí příliš nedaří.

Pokud se přece jen rozhodnete vypěstovat si anděliku čínskou doma, pořiďte si kvalitní semena a hned po koupi jejich zasaďte. Semena totiž rychle ztrácejí svou klíčivost. Zasaďte je na podzim do dostatečně vlhké půdy v polostínu. Angelika čínská kvete v červenci a srpnu, semena se vytvářejí v září až říjnu. Kořen se sbírá až na druhý rok po zasazení.

Jak působí andělika čínská na růst prsou?

Andělika čínská obsahuje fytoestrogeny, které ovlivňují hladinu ženského pohlavního hormonu estrogenu, a zajišťuje tak přírodní zvětšení prsou. Vylučování estrogenu a jiných hormonů, které urychlují růst prsou, ovlivňuje konkrétně kořen anděliky čínské. Proto se používá jako doplněk zejména v čajích nebo výživových doplňcích. Tyto mohou být určeny na podporu správné činnosti vylučovací soustavy, zlepšení hormonální hladiny obecně nebo specificky na růst a zpevnění prsou.

Na posílení efektu na růst prsou je vhodné anděliku kombinovat i s jinými bylinkami. Spolu s ostatními účinnými látkami totiž vytváří synergii při působení na růst prsou. Právě z tohoto důvodu doporučujeme užívání anděliky čínské ve formě tabletek BreastEXTRA+. Tento doplňek stravy obsahuje kromě anděliky čínské i extrakty z dalších rostlin, jako jsou jam čínský, fenykl, serenoa plazivá, pískavice řecké seno či sójové izonoflavoidy. Účinnost těchto složek je podpořena kolagenem, který má vliv na pružnost poprsí.

Užívání tabletek BreastEXTRA+ je velmi jednoduché. Stačí užít 2 kapsle dvakrát denně a zapít dostatečným množstvím tekutin. První výsledky na sobě zpozorujete už do 10 dní a do tří měsíců si budete kupovat podprsenku s většími košíčky.

Angelika čínská podprsenka

Shrnutí:

 • Andělika čínská patří mezi bylinky, které díky svému obsahu fytoestrogenů působí na růst prsou.
 • Kromě toho má i další účinky v jiných oblastech a je vhodná jak pro ženy, tak pro muže.
 • Užívat se může jako čaj, odvar, tinktura, olej nebo tabletky.
 • Na zvětšení poprsí doporučujeme kombinaci anděliky čínské s jinými bylinkami, které obsahují i tabletky BreastEXTRA+.