floating-leaf
floating-leaf

Vše o prsou

Pro ženy jsou předností a darem, pro muže zase středem pozornosti. Proto byste se o nich měli náležitě starat a dbát. Mají různé velikosti i tvary. Pokud vám náhodou stále není jasné o čem mluvíme, jedná se o prsa. Většina žen chce právě takové, jaké nemá. Takové nikdy nejsou pouhou částí těla.

Anatomie prsu

Při anatomii prsu si dáme i menší kurz latiny. Prsy jsou vlastně žlázou a pocházejí konkrétně z potních žláz kůže. Nacházejí se mezi druhým a sedmým žebrem a zároveň mezi přední axilární čárou a okrajem hrudní kosti (sternum). Jinak řečeno prs má své místo na prsním svalu (musculus pectoralis masor) a částečně i na předním pilovitém svalu (musculus serratus anterior). Kožní rýha, kterou najdeme mezi stěnou hrudníku a spodním okrajem prsu nazýváme podprsníkový záhyb (sulcus inframammalis). Sinus mammarum je název pro prohlubeň mezi prsy.

Uprostřed prsu je takzvaný prsní dvorec (areola mammae) a jeho centrem je prsní bradavka (papilla mammae). Ty jsou výrazně pigmentované, na rozdíl od zbytku kůže. Na povrchu prsního dvorce se nacházejí drobné hrbolky, na jejichž povrch ústí rudimentární mléčné žlázy (gladulae areolares). Kromě nich se tam nacházejí i potní a mazové žlázky. Obsahuje paprskovitě uspořádané buňky hladkého svalstva. Bradavka tyto buňky také obsahuje, avšak jsou uspořádány spirálovitě.

Anatómia prsníka

Ženská prsa se skládají z prsních žláz, přičemž prsní žláza sestává z 15 – 20 jednotlivých žláz vazivové tkáně a jistého množství tuku. Mléčné vývody nebo mlékovody jsou vývody prsních žláz ústící do bradavky. Prsní žlázy se skládají z více lalůčků (lobulu mammae) složených ze žlázových alveolů. V těchto alveolech je během kojení produkované mléko. Systém mlékovodů spojuje alveoly lalůčku žlázy, díky čemuž má mléko možnost téct do malých mlékovodů (ductus lactiferus), které ústí do hlavního mlékovodu.

Ten se, než vyústí do prsní bradavky, rozšiřuje a toto rozšíření se nazývá sinus lactiferi. Během kojení slouží jako rezervoár na mléko. Mlékovody chrání před nemocemi a záněty pokrytí epidermálním epitelem. Samotná mléčná žláza je obklopena tukovou tkání, které ovlivňuje velikost a tvar prsu. Dále ho ovlivňuje i věk a hormonální vlivy jako pohlavní zrání, menopauza, těhotenství, kojení atd.

Typy prsou

Tyto ženské zbraně nemůžeme jistě házet všechny do jednoho pytle. Už víme, co ovlivňuje jejich velikost a tvar. Často se stává, že si koupíte nesprávnou podprsenku, která vám nesedne. Správný výběr je pro pohodlí velmi důležitý a záleží na mnoha faktorech jako například tvar prsou. Proto společnost Third Love ze San Francisca vytvořila ilustrace sedmi různých tvarů prsou a dokonce je i pojmenovala.

 • Round – pokud jsou vaše prsa rovnoměrně vyplněny i ve vrchní i ve spodní části, patříte k těm šťastnějším s kulatými prsy. Matka příroda udělala  téměř dokonalou práci a vy nepotřebujete žádné vyplňované a strukturované podprsenky. Stačí vám podprsenka bez kostic.

okrúhle prsia

 • East west – pokud vaše bradavky, směřují od sebe patříte do této skupiny. Ideální podprsenkou pro vás je podprsenka tričkové typu, která pomáhá vytvořit hladkou siluetu a opticky jejich vtáhne dovnitř

Prsia vpravo a vľavo

 • Side set – jsou jakousi kombinací dvou předešlých. Mají také tendenci směřovat od sebe směrem ven od těla. Nesměřují však od sebe pouze bradavky ale celé prsa. Hlavně jsou plnější než předchozí typ. Nejvhodnější pro ženy s tímto typem jsou podprsenky zvané Plunge, které dekolt pozvednout a prsa stlačí k sobě.

prsia uložené na stranách

 • Tear drop – tak jako název „slzy“ napovídá, prsa jsou ve vrchní části užší a směrem dolů jsou objemnější. Zachovávají si tak jistou symetrii a jejich majitelky mají jednoduché nakupování. Hodí se k nim totiž jakýkoliv typ podprsenky.

Prsia slzičkového tvaru

 • Slender – tyto prsa jsou delší než širší. Jsou na vrchu tenčí a na spodku plnější a to spolu s protáhlým tvarem způsobuje, že působí „štíhle“. Push up podprsenka jejich opticky zvětší a dodá jim chybějící šmrnc.

Malé prsia

 • Asymetric – možná budete překvapen, avšak většina žen má svá prsa asymetrické, a tedy jeden větší než druhý. Tento nesoulad však nebývá velký a výrazný, takže netřeba hned myslet na úpravy. Pokud patříte k těm, které mají tento rozdíl patrně až velmi viditelný, můžete jej vyřešit podprsenkou s vycpávkami, kde jednu z nich vyberete nebo noste kombinovatelnou s odjímatelnou polovinou.

Asimetrické prsia

 • Bell shape – jsou podobné štíhlým (Slender), avšak rozdílem je jejich větší objem. Jsou ve vrchní části menší a v té dolní objemnější. Pokud jste se našly v tomto typu, vyhněte se podprsenkám zvaným Balconette. Prs vám z ní může totiž snadno „vykouknout“.

zvoncovité prsia

Problémy s malými prsy

I když se malá prsa líbí mnohým mužům a ženám přinášejí občas výhody, přinášejí i mnoho problémů a trapných situací. Odlehčíme na chvíli čtení a podívejme si několik z nich.

 • Chtějí po vás občanku – mnoho lidí si o takto „nevyvinutých“ ženách myslí, že jsou ještě příliš mladé. Proto se jim často stává do vyššího věku, že jim v baru kontrolují občanský průkaz.
 • Obtížné nakupování – problémy mnohokrát nastávají při nakupování. Ne všechny trička jsou pro vás vhodné. A co tak ještě nákup plavek? Většinou musíte nakupovat vrchní a spodní díl odděleně.
 • Nošení korzetu? To pro vás nepřichází v úvahu, co byste do něj dali?
 • Občas jste ale skutečně kouzelnice. Přece jen, přijít jednou s krásnými Céčky a najednou se objevit naostro a… Případně si lehnete na záda a voalá, prsa se změní na dětskou velikost nebo dokonce zázračně úplně zmizí.
 • Nepříjemný pocit může být i při zvednutí rukou nad hlavu. Podprsenku nemá totiž co zastavit, a tak vám může vystřelit až k bradě.
 • Obzvláště trapný moment nastává, když si uvědomíte, že dokonce někteří muži mají větší prsa než vy.
 • Topy bez ramínek? Nato ani nemyslete, to můžete jít rovnou nahoře bez.

 

Zvětšení prsou

Mnohé ženy nejsou ze svou velikostí spokojeny. Ať už kvůli svému partnerovi nebo z vlastní vůle, následně tedy hledají možnosti zvětšení svého poprsí. Dnes je však možnosti už několik a jejich výběr záleží na několika faktorech. Podívejme se tedy na nějaké možnosti zvětšení prsou.

Augmentace – zvětšení silikony

Zvětšování poprsí pomocí implantátů je dnes běžnou estetickou operací u ne jedné ženy. Silikonové implantáty se používají na zvětšování prsou už od 60. let. Koncem 80. let byly však vyvinuty implantáty se zdrsněným (texturovaným) povrchem a v 90. letech zase první anatomické implantáty ve tvaru kapky, které se tvarem více podobají těm přirozeným. Počet žen podstupujících tento zákrok se neustále zvyšuje. Rozhodly se tak více než dva miliony žen a tyto operace jsou jedněmi z nejčastějších v oblasti plastické chirurgie.

Plastika pŕs

Jaké problémy vyřeší?

 • Výrazná rozdíl velikosti prsou
 • Nespokojenost s tvarem poprsí
 • Nespokojenost s velikostí poprsí
 • Nespokojenost s objemem poprsí
 • Změna tvaru a pevnosti po kojení
 • Změna tvaru a pevnosti po hubnutí

 

Pro koho je augmentace vhodná?

Tato úprava velikosti a objemu prsou i přes svou dnešní rozšířenost je stále velmi pokroková. Ženy, které o tomto zákroku uvažují, by měly poctivě zvážit všechna rizika spojená s operací a vyzkoušet nejprve alternativní způsoby jako například tabletky. Teprve když budete pevně rozhodnuta, přistupte k této proceduře. Tento zákrok vyžaduje skutečně dobré fyzické zdraví a nevyhnete se předoperačním konzultacím a vyšetřením.

 

Operace

Tahle operace se provádí výhradně v celkové anestezii resp. narkóze. Plastická operace prsních implantátů trvá zhruba dvě hodiny. Následně po dokončení operace je doporučena hospitalizace po dobu jednoho dne, určuje ji však lékař. Pacientka většinou užívá jak před samotnou operací tak i po operaci antibiotika. Je to z důvodu umísťování cizího tělesa do organismu, což znamená, že je třeba podstoupit jistá opatření vůči infekcím. Jak dlouho jsou antibiotika užívány, závisí na operatérovi.

Samotná operace je různá, a to podle doporučení chirurga, ale i anatomie pacientky. Řez je prováděn nejčastěji v místě, kde se prs setkává s hrudníkem. Další možnosti jsou v podpaží nebo přes dvorec bradavky. Takový řez má velikost asi tři až čtyři centimetry. Jizva musí být co nejméně nápadná, a tak je důležité tuto práci udělat opravdu precizně.

Implantáty musí být správné velikosti. aby byly zcela překryty prsní tkání. V opačném případě bude výsledek vypadat dost nepřirozeně. Na uzavření rány se používají různé stehy, avšak nejčastěji jsou to intradermální nebo jednotlivé stehy, které se odstraňují 7 – 10 dní po operaci. Následně pacientka nosí speciální elastickou podprsenku po dobu 4 – 8 týdnů. Spát musí logický výhradně na zádech a asi měsíc se vyhýbat sportům.

Po operáci

Výrazný tlak na hrudi je po operaci běžným pocitem, a proto užívají pacientky analgetika proti bolesti, a to pět dní po operaci. První týden je doporučená výhradně poloha vleže. Lehčí úkony a aktivity lze provádět až 10 – 14 dní po operaci. Po uplynutí dvou měsíců jsou již dovoleny i těžší práce jako zvedání břemen, sportování či cvičení.

Pozor na komplikace

S tímto nejednoduchým zákrokem se spojuje několik možných komplikací. Nejčastější jsou komplikace s hojením nebo infekce rány a okolí implantátu. Nastat může i krvácení. I proto se před samotnou operací provádí množství vyšetření. Přechodným problémem bývá i bolest přecházející až do rukou a předloktí následkem natažení nervů.

Autoaugumentace

Když víme všechno o zvětšování prsou pomocí implantátů včetně rizik, která tato operace obnáší, podíváme se na další způsob. Způsob, který je více přirozený a využívá přírodně zdroje, díky čemuž natolik nezatěžuje organismus. Tím je právě zvětšování prsou kmenovými buňkami resp. tukovou tkání. Tělo látku příjmu bez jakékoliv nutnosti pomoci. Nicméně tato metoda je stále takříkajíc velmi mladá a mnoho doktorů je proti tomuto zákroku. I zde se vyskytuje množství problémů, které mohou výsledek ohrozit. Ať už jde o rizika zánětu, poškození mléčných žláz nebo vstřebání tuku do okolí.

Jak to probíhá?

Velkou výhodou této metody je, že po zákroku nezůstávají jizvy. Zákrok také probíhá v lokální anestezii po dobu zhruba čtyři až šest hodin. Tuková tkáň spolu s kmenovými buňkami se odebere z břicha, stehen nebo boků pacientky. To se následně implantuje pomocí injekční jehly do prsou. Po zákroku tedy zbývá pouze malý vpich, který se snadno přelepí umělým stehem a sám sroste již za pár dní. Pacientka může kliniku opustit do druhého dne.

Druhý den do práce

I přes doporučený oddech dva až tři dny po zákroku, je možné, aby žena již druhý den po zákroku šla do práce. Příznaky pominou do pár dnů a jsou minimalistické. Pozor je třeba dávat však na polohu těla při spánku.

Výhody autoaugumentace

 • Krátká nebo žádná rekonvalescence
 • Přirozený vzhled prsou
 • Šetrný zákrok bez viditelných jizev
 • Žádné implantáty a jiné cizí tělesa

Přístroje na zvětšení poprsí

 

Velkou novinkou pro ženy, které touží po větších a pevnějších prsou jsou speciální přístroje. Výhoda této metody je hlavně možnost pohodlí domova. Jedno ošetření trvá asi 30 minut působením podtlakové a tlakové fáze na podkožní vazivo. Díky tomu stimuluje lymfatický tok a prokrvení, ale také podpoří činnost enzymů a látkovou výměnu v tkaninových buňkách. Tukové buňky se natáhnou a jejich stěny jsou průchodnější pro více kyslíku. To má za následek rychlejší spalování tuků a zplodiny metabolismu jsou odvedeny pryč z těla.

Tabletky na zvětšení prsou

Jaký je však ještě jednodušší způsob na zvětšení prsou? Jak na zkrášlení bez implantátů, operací a jiných zákroků? Je to tak jednoduché a přitom stále tak účinné. Řešením jsou tabletky na zvětšení prsou. Už po dvou týdnech od nasazení tabletek je změna patrná. Jemná a pevná pokožka je prvotní radostí. Častou chybou, proč si ženy myslí, že tato metoda nefunguje, je nesprávná strava. Tělo potřebuje pro transformaci a vývin jisté nutriční hodnoty. Zařaďte proto do jídelníčku obiloviny, ovoce a zeleninu, bílkoviny a proteiny. Je to podobné jako s cvičením, a proto nezapomeňte i na odpočinek a relaxaci. Dostatečný spánek je velmi důležitý. Také pravidelnost a dodržování nejsou výjimkou. Jedná se o doplněk stravy, a proto nepolevujte po prvních výsledcích.

Tabletky na zväčšenie pŕs

Proč se prsa zvětšují?

Již během puberty váš organismus produkuje hormony estrogeny. Ty jsou nápomocné při vývoji prsní žlázy, a to jak již víme ovlivňuje velikost a tvar prsou. Fytoestrogeny jsou přírodní náhradou tohoto hormonu a stimulují tak organismus k růstu prsou. Bez obsahu chemikálií a konzervantů jsou tabletky jako například BreastEXTRA+ ideálním řešením obsahujícím čistě přírodně látky.

Jaké jsou tyto přírodně složky?

 • Saw palmetto – pomáhá při udržování optimální hladiny hormonu v organismu. Zvyšuje frekvenci dělení buněk v prsních žlázách a účinkuje jako afrodiziakum.
 • Sojové izoflavonoidy – vážou se na estrogenní releptor a nahrazují příznivé účinky estrogenů v organismu.
 • Anhelica sinensis – tato rostlina svými účinky přispívá k rovnováze ženských pohlavních hormonů. Podporuje prokrvení a zlepšuje přenos živin do prsou. Rovněž podporuje činnost žláz s vnitřní sekrecí.
 • Hydrolyzovaný kolagen – kolagen tvoří 75% tkáně pokožky a je potřebný pro zachování zdravé, pružné a hebké pokožky.
 • Wild yam – dokáže ovlivnit produkci estrogenu a normalizuje ženský reprodukční a hormonální systém.
 • Damiana – normalizuje hladinu cukru v krvi a pomáhá při bolestech hlavy spojených s menstruací.
 • Fenugreek – je zdroj flavoidů, saponinů a fytoestrogenů. Podporuje i metabolismus tuků.