Estrogen. Co to je a jaký má na nás vliv?

floating-leaf
floating-leaf

Aby žena byla ženou…

…potřebuje, aby její organismus fungoval jako hodinky. To do velké míry ovlivňuje hormon estrogen. Přítomnost tohoto základního ženského hormonu, stejně jako jeho hladina, ovlivňuje ženské tělo po celý život. Hladina estrogenu začíná stoupat u děvčat s příchodem puberty, díky čemuž se jim začnou vyvíjet a růst prsa a rozšiřovat pánev a boky.

Co všechno estrogen ovlivňuje?

Správné fungovaní hladiny estrogenu především výrazně ovlivňuje vliv prsou. Receptory nacházející se v buňkách prsního tkaniva jsou stimulované přítomností zvýšené hladiny estrogenu, následkem čehož prsní tkanivo roste. Už od první menstruace estrogen ovlivňuje a podporuje správnou činnost ovulace a dozrávání vajíčky.

Estrogen má tři základní druhy – estradiol, estriol a estron. Každý z nich má svoji specifickou úlohu ve svém konkrétním období:

 • Estradiol, jehož hladina je nejvyšší u žen v reprodukčním věku, je nejsilnější ze skupiny hormonů estrogenů a nejvíc zodpovědný za růst prsou. Je produkovaný ve vaječnících žlázou žluté tělísko. Ovlivňuje růst ženských reprodukčních orgánů. Jeho činnost je nejintenzivnější během menstruace a jeho vlivem vzniká ovulace. V těhotenství zajišťuje správné fungování krevního oběhu plodu.
 • Estriol je velmi důležitý hlavně v období těhotenství. Hladina tohoto hormonu bývá důležitá při měření hodnot poukazujících na vývojové chyby miminka. Za přítomnost vývojových chyb může stát právě nízká hladina estriolu v krvi.
 • Estron hraje roli v období menopauzy, kdy už vaječníky nejsou aktivní a hladina estrogenu prudce klesá. Je produkován nadledvinkami a podkožním tukovým mazivem.

Stabilní hladina estrogenu je pro správné fungovaní ženského organismu nenahraditelná.

Estrogen v těhotenství - BreastEXTRA.cz

Když je vážný problém s rovnováhou

Pokud dojde k náhlému přebytko anebo nedostatku estrogenu, může nás to nepříjemně zaskočit. Důležitá je prevence spojená se zdravým životním stylem, především pravidelnou a vyváženou stravou.

Poslední výzkumy ukázaly, že vysoká hladina estrogenu může ovlivňovat vznik rakoviny prsou. Zjistilo se totiž, že rakovinové buňky se živí estrogeny a díky nim dále rostou. Řešením je hormonální léčba na základě snižování hladiny estrogenu, která by měla rakovinové buňky zničit a tím rakovinu vyléčit.

S poklesem hladiny estrogenu se potkávají hlavně ženy v menopauze. Poklesem hormonu v menopauze se mohou vyskytnout zdravotní problémy související s osteoporózou či bolesti zad. Určitě však nejednu ženu trápí i ochabnutí prsou a změna vzhledu dekoltu. V takovém případě se nejedna z nás zamyslí nad možnostmi korekce prsou.

Pokud u vás došlo k poklesu hladiny estrogenu, může na to vaše tělo reagovat:

 • vysušením pokožky, častou suchou kůží s přítomností akné
 • nesoustředěností, migrénami,
 • návaly horka,
 • změnou v menstruačním cyklu (nepravidelnost, zpoždění, nedostavení se cyklu),
 • problémy s bolesti zad, řídnutím kostí,
 • neúspěšnými snahami o početí,
 • ztrátou sexuálního apetitu.

Estrogen menopauza - BreastEXTRA.cz

Nedostatek estrogenu je možné doplnit přírodní formou prostřednictvím fytoestrogenů. Jde o rostlinné látky, které dokážou ovlivnit hladinu hormonů ve vašem těle. Fytoestrogeny jsou přítomné například jeteli lučním anebo andělice lékařské. Při snížení hladiny estrogenu a na zmírnění projevů menopauzy zkuste Feminox. Tento doplňek stravy je plný koncentrovaných přírodních extraktů. Bylinné výtažky na bázi fytoestrogenů harmonizují funkci ženských hormonů. Všechny jeho rostlinné složky jsou zpracované metodou hlubokého zmrazení, díky čemuž si zachovávají maximální možnou účinnost.

Estrogen v našem jídelníčku

Mezi potraviny s vysokým obsahem estrogenu patří sójové výrobky (sójové boby, sójová mouka, tofu) obsahující sójové izoflavonoidy. Výbornými potravinami jsou také celozrnné obilniny (jáhly, ječmen, žito, oves, pšenice), brambory, luštěniny, ovoce (jablka, třešně), česnek, datle, lněná, dýňová či sezamová semínka, anýz, cizrna či fenykl. Tvorbu estrogenu podporují potraviny s vysokým obsahem selenu, který najdeme v mořských rybách, fazolích a vejcích. Saláty a jídla z červené řepy také přinášejí do jídelníčku více estrogenu. Estrogen můžeme najít i v rybím tuku či oleji, který obsahuje vysokou koncentraci vitamínu E.

Pokud estrogen nezačne v období puberty pracovat správně, prsní tkanivo nemusí narůst a děvče (brzy žena) nebude se svým poprsím nikdy spokojená. Děvčatům ze začátku může pomoct důkladný výběr push up podprsenky. Pokud ale prsa nejsou dle vašich představ, časem začnete pátrat i po možnostech zvětšení prsou a jejich ceně. Přitom trápit se je úplně zbytečné. Přírodní doplněk BreastEXTRA+ je rychlým, efektivným a bezbolestným řešením, jak navždy získat krásná prsa. Komplex přírodních látek obsažených v tabletkách BreastEXTRA+ zpevní vaše prsa a vy dosáhnete nejen zvětšení prsou, ale také jejich dokonalému tvaru.

Shrnutí:

 • Estrogen je základní ženský hormon.
 • Estrogen můžeme doplnit vyváženým jídelníčkem.
 • Na zmírnění projevů menopauzy pomůžou výživové doplňky Feminox.
 • Pro dosáhnutí plného dekoltu vyzkoušejte BreastEXTRA+.